«Моя мирна Україна»
(Виготовлення голуба, символ миру, в техніці
паперопластика)
для учнів 7 класу
Тема: Моя мирна Україна.
Мета: актуалізувати знання про національні символи України; навчити
створювати голуба миру в техніці паперопластики; сприяти формуванню в кожної дитини усвідомлення себе частинкою
великого народу, розуміння важливості панування миру і злагоди в державі;
формувати активну громадянську позицію, почуття любові до рідного краю,
гордості за його людей, заохочувати
творити добро, вирости гідними громадянами своєї держави; пригадати види
образотворчого мистецтва та ознайомитися з технікою паперопластики; розвивати
практичні уміння і навички, розширювати пізнавальні інтереси школярів; виховувати повагу
до державних символів, гордість за Батьківщину, виховувати любов та повагу
до мистецької спадщини, відчуття краси, любов до
рідної землі.
Обладнання:
для вчителя: комп’ютер, проектор, екран,
наочність, роздатковий матеріал, кольоровий папір, клей, ножиці;
для учнів:
олівець, кольоровий папір, клей, ножиці.
Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво, історія, українська література,
українознавство.
Хід уроку
1. Організаційний момент (слайд 1-2)
( На фоні відеофільму про Україну
звучить вірш В.
Новомирова)
На білому світі є різні країни,
Де ріки, ліси і лани...
Та тільки одна на землі Україна,
А ми — її доньки й сини.
Усюди є небо, і зорі скрізь сяють,
І квіти усюди ростуть...
Та тільки одну Батьківщину ми маємо —
її Україною звуть.
2. Актуалізація опорних знань.
Асоціативний кущ «Символи України» (слайд 3)
Перед нами карта України — нашої Батьківщини.
Що спадає вам на думку, коли ви чуєте слова «Батьківщина», «Україна»?
(На дошці прикріплена вишита карта України. Діти називають слова, які асоціюються у них із
поняттям «Батьківщина-Україна» та прикріплюють відповідні малюнки).
Так, звичайно, немає України без калини, без верби, без колосків та
соняхів, без Шевченка, без Черемоша – Дніпра, без любові до людей, до
Батьківщини.
Отже, ми побачили, що для кожного з нас є
щось найважливіше, найдорожче, із чим пов'язані наші думки (Батьківщина-Україна), але головне, що
об'єднує всіх, — усвідомлення того, що наша Батьківщина – це рідна земля,
домівка, де кожний почувається захищеним і щасливим.
Наша держава – одна з найбільших країн у Європі. Щасливі ми, що народилися
і живемо в Україні. Тут жили наші прадіди, живуть батьки, тут корінь українського
народу. І де б не були скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємося аж до
сліз, зачувши рідне слово, вслухаємось у чарівні мелодії пісень, вбираємо в
себе ніжні звуки української мови. Україна – це наша історія. Бо поки ми
пам’ятаємо історію свого народу, ми існуємо, як нація. Від розуміння і любові
кожного з нас залежатиме, яким буде майбутнє України.
3. Оголошення теми та мети
заняття.
Тема нашого заняття "Моя мирна Україна". Адже, наше сьогодення
дуже неспокійне і напружене. Сьогодні,
як ніколи нам потрібен мир та злагода в нашому домі, який зоветься «Україною».
Тому, ми спробуємо виготовити голуба миру для нашої неньки України в техніці
паперопластика.
Але перед тим, як ми приступимо до виконання цієї роботи, пригадаємо види
декоративно-прикладного мистецтва.
Гра «Чарівна скринька» (слайд 4)
За допомогою гри "Чарівна скринька" ми пригадаємо
види декоративно-прикладного мистецтва. Вийміть, будь
ласка, із скриньки аркуші паперу, прочитайте запитання та дайте відповідь.
Правильна відповідь оживить одну пелюстку квітки, яка є теж символом України. (учні по черзі виймають зі скриньки, скручені
аркуші паперу, на яких написані запитання, зачитують їх та відгадують).
1.Вид мистецтва, у якому орнамент виконується вручну
голкою чи за допомогою вишивальної
машини на тканинах, шкірі лляними, вовняними, шовковими нитками? (Вишивка).
2. Орнаментальна фігурна прикраса, виготовлена за допомогою
ножиць або різця, з білого чи кольорового паперу? (Витинанка). 3. Технологічний процес зміни форм,
розмірів і якості металів та їх
сплавів? (Художня обробка металу)
4. Вид мистецтва, твори якого виготовляються з ниток на
ткацькому верстаті (горизонтальному чи вертикальному)? (Ткацтво).
5. Вид мистецтва, твори якого виконуються на яйці за
допомогою натуральних або анілінових барвників і воску, що наносяться на
поверхню яйця за допомогою писачка?
(Писанкарство).
6. Найдавніший вид декоративно-прикладного мистецтва, твори
якого виконуються з дерева за допомогою різців, стамесок, станків? (Художня обробка дерева).
7.
Найвідоміший декоративний український народний розпис, що отримав назву від
селища, що на Дніпропетровщині? (Петриківський розпис).
8.
Вид мистецтва, вироби якого одержуються внаслідок спікання глини і їхніх
сумішей з мінеральними добавками?
(Кераміка).
9.
Ремесло виготовлення виробів з лози
домашнього вжитку (інтер’єру, меблів, посуду) способом плетіння. (Лозоплетіння).
10.
Різновид декоративно-прикладного мистецтва з використанням перлів, каміння,
стеклярусу, бісеру природного чи
штучного походження. (Бісероплетіння).
Отже, за допомогою чарівної скриньки у нас з"явилася квітка - ромашка, яка є одним із народних
символів України. Отже, ми з вами пригадали аж десять видів
декоративно-прикладного мистецтва, та у центрі квітки знаходиться ще один вид
мистецтва, з яким ми з вами сьогодні познайомимося. Це - паперопластика.
4. Пояснення нового матеріалу (слайд 5)
Паперопластика –
це конструювання об’ємних та напівоб’ємних форм з паперу шляхом його механічної
обробки та трансформації. А саме: складання, скручування, згинання,
вирізування, прорізування, гофрування, склеювання тощо.
Паперопластика дає широкі можливості для розвитку творчих здібностей дітей,
зокрема уміння уявляти, фантазувати, розвивати конструктивне мислення, рухову та зорову пам'ять, дрібну моторику
пальців рук. Учні вчаться знаходити кольорове вирішення, дотримуватися
послідовності в створенні виробу, проявляючи оригінальність та акуратність.
5. Практична
робота (слайд 6)
На сьогоднішньому занятті ми спробуємо виготовити з паперу голуба, символ
миру. Для роботи нам потрібні такі
матеріали:
-
аркуш
паперу формат А4;
-
графічний
олівець;
-
схематичне
зображення голуба;
-
ножиці;
-
клей
ПВА.
Завдання виконується згідно поданої схеми, дотримуючись правил техніки
безпеки.
Під час роботи вчитель допомагає виконувати завдання. (відео про
Україну)
Наша Україна багата на пшеничні поля, де красуються маки. Ростуть вони
на полях, де пролили кров наші прадіди,
діди, а можливо і батьки. Сьогодні також ллється безневинна кров. І ми просимо
у Бога миру нашій країні, здоров"я для наших батьків, братів, чоловіків.
4. Підведення підсумку
Ви добре виконали завдання.
Ми сьогодні повторили види декоративно прикладного мистецтва, виготовили
голуба миру в техніці паперопластика.
Гра "Продовж речення" (слайд 7)
Кожен із вас виготовив чудового голуба, я попрошу вас написати коротенько
побажання на його крилах, починаючи речення так «Я бажаю…»
(Учні пишуть побажання на крилах голуба)
А зараз, я пропоную подарувати голуба миру
своєму сусіду по-парті, зачитуючи побажання, яке ви написали.
А я всім вам бажаю: «Не шкодуйте свого часу
для своєї роботи. Сміливо працюйте з будь-якою технікою, природними
матеріалами, творіть, дивуйте результатами, набувайте впевненості у своїх
силах, вчіться любові і бережному ставленню до всього, чого торкаються ваші
руки, до всього, що вас оточує. Може тоді наш світ стане добрішим і кращим.
Любіть свій рідний край, свою Україну. (слайд 8)
Хай літають завжди голуби,
Колоски видзвонюють налиті,
Ми за те, щоб мир був на землі
Для усіх дітей на цілім світі.
Колоски видзвонюють налиті,
Ми за те, щоб мир був на землі
Для усіх дітей на цілім світі.
Дякую всім за
увагу та чудову роботу. Миру та злагоди усім вам!