Клас: 6
Тема уроку: Фантастичний пейзаж
Мета уроку: Навчальна: продовжувати закріплювати знання
учнів про живопис та його жанри, закріплювати розуміння учнями природних форм; навчати спостерігати
за красою лісу; Розвивальна: розвивати в
дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні особливості
фантастичної композиції, формувати образне, логічне, просторове мислення;
розвивати дрібну моторику руки; Виховна: Виховувати в учнів естетичне
сприйняття навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості, інтерес до
мистецтва, виховувати акуратність під час роботи з фарбами, любов до природи,
рідного краю
Форма проведення: гра-подорож.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: таблиці, ілюстрації, репродукції
картин І.І. Шишкіна «Дубовий гай», І.І. Левітана «Золота осінь», альбом для
малювання, простий олівець, гумка, акварель, губка.
Якщо хочете чогось
навчитись – робіть це!
Роберт
С.-Шанк
Хід уроку
І. Організаційний момент
Пролунав дзвінок,
Починається урок.
Працюватимем
старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім шостім класі
Діти просто молодці.
ІІ. Актуалізація опорних
знань і вмінь.
1.
Повторення
і закріплення раніше засвоєних знань.
Ви вже так багато знаєте, що мабуть, вважаєте себе майже
художниками? Але чарівний світ мистецтва продовжує відчиняти вам свої двері. Давайте
увійдемо в них!
Сьогодні на нас
чекає цікава подорож до країни «Фантазія». А хто допоможе нам її здійснити, ви
здогадаєтесь, відгадавши загадки.
* Невелика деревина,
Із графіту середина
Всім
потрібен, щоб писати
Щоб
картини малювати.
Гарно
лінії виводить,
На
папері легко ходить
Він
художник-молодець
Чудодійний
…(Олівець)
* Колосок, тюльпан,
ромашка
Малювати їх не важко
І
букетом все назвемо
Він
для фарби – незамінний,
Бо
художник він відмінний
Розфарбує
все як треба
І
малюнок є вже в тебе. (Пензлик)
Молодці! Відгадали.
Сьогодні
нашими помічниками будуть Олівчик та Пензлик.
А давайте ми зараз
із вами за допомогою кольорів пограємо у гру «Ану, відгадай!» і визначимо
емоційний стан нашого класу на початок уроку. Це буде наша перша зупинка до
країни «Фантазія»
Гра «Ану,
відгадай!»
Колір, про який іде
мова не жовтий не оранжевий і не схожий на перший чи другий. Цей яскравий колір
нам нагадує теплі сонячні промені. (Червоний)
Скажіть,
будь-ласка, яким є цей колір: основним
чи похідним? Так, цей колір є основним. Зараз ми будемо відгадувати колір, що
зустрічається в багатьох місцях та особливо лісах, полях, садах, парках, майже
на всіх рослинах ми можемо побачити цей колір. (Зелений).
Скажіть, цей колір є
основним чи похідним? Так, він є похідним і утворюється при поєднанні синього
та жовтого кольорів.
Ми будемо
відгадувати колір, що зустрічається в забарвленні пелюсточок волошки або в
морських хвилях. (Синій) Це є основний колір. А де ще в природі ми можемо
зустріти цей колір. Молодці! Відгадали!
Діти, пригадайте,
якими є всі ці кольори теплими чи холодними? Червоний колір є теплим і може
символізувати радість (Сонечко) тобто гарний настрій. Зелений колір є холодним
і може символізувати спокій, тобто помірний настрій. Синій колір символізує сум
і навіює відчуття холоду. Тому він може супроводжувати поганий настрій.
Давайте тепер ми переведемо
наш настрій на листочки з відповідними кольорами, що знаходяться перед вами на
партах і вибравши потрібний листочок з певним кольором, прикріпимо його на
дерево настрою, яке знаходиться на дошці. Але перед тим, як ви прикріпите листочок
напишіть на ньому свої міркування, тобто що ви очікуєте від нашого уроку. (Вчитель
зачитує очікування від уроку написані учнями.)
А які це теплі та
холодні кольори? Ви знаєте?
ІІІ. Оголошення теми уроку
1.
Вступна бесіда
Наступну
зупинку до країни «Фантазія» - сторінку
«Жанри образотворчого мистецтва» Гра «Повтори»
Зображення схожі за
своїм задумом, живуть родинами і в кожної родини своє ім’я. Давайте їх пригадаємо.
Художники, пишучи свої картини на полотнах, установлених на мольберті, який
можна назвати своєрідним верстатом (станком). Звідси й виникла назва – станковий живопис, на
відміну монументального живопису, що прикрашає внутрішні або зовнішні стіни чи
стелі архітектурних споруд. Ми також знаємо, що живопис поділяються на жанри. Жанр – слово французьке, яке можна
перекласти як «рід».
Жанри. Які жанри образотворчого
мистецтва ви знаєте?
Портрет. Що зображено на таких
картинах?
Натюрморт. Вид образотворчого
мистецтва: зображення неживих предметів
(посуд, квіти, овочі).
Пригадайте, що буде
зображено на картинах батального і побутового жанрів?
Анімалістичний жанр. Вид
живопису, що зображує тварин.
(Всі визначення
жанрів кладуться у «Словникову скриньку»)
Діти, а який жанр ми ще
не згадали. Давайте відгадаємо загадку.
Бачим
ліс, галявину ясну,
День
безхмарний та прекрасний,
Захопило
подих аж
Як
побачили …(Пейзаж)
Головним
змістом зображення стала природа. Пейзажний живопис дуже різноманітний. Є
пейзажі, на яких точно зображені ті чи інші куточки природи, а є створені
фантазією художника. Художників, які малюють море називають мариністами.
То
скажіть, будь-ласка, в яком у жанрі живопису художники найбільше зображують
природу та краєвиди? (Пейзаж)
А як називаються
такі художники? (Пейзажисти)
Різновиди пейзажу:
гірський, сільський, міський, промисловий, морський, фантастичний,
архітектурний, настроєвий.
2.
Продовження бесіди
Для того, щоб
краще пізнати пейзажний живопис
художників пейзажистів, потрібно навчитися бачити, відчувати, милуватися,
захоплюватися світом реальної природи, адже саме вона служила натхненням для
митця, що розказав про свої почуття в барвах, лініях, кольорових плямах, вишуканих
формах.
Художник-майстер –
це надзвичайна людина, він чує, про що шепоче падаючий осінній листочок, про що
дзвенить струмочок, про що сумує кремезний дуб, він бачить сни, які сняться
деревам, застиглим річкам, чарівним будинкам.
3.
Наступна зупинка – Гра «Настрій картини»
б)
І.І. Шишкіна «Дубовий гай»
в)
І.І. Левітана «Золота осінь»
4.
Наступна зупинка, яка
непомітно перенесе ближче нас до країни «Фантазія» називається гра «Запитання
по сюжету картини»
* Якого кольору земля?
* Якого кольору трава?
* Якого кольору небо?
* Чи схоже дерево на людину?
* Що зображено на задньому плані?
* Що зображено на середньому плані?
* Що зображено на передньому плані?
* Якого кольору стовбури берізок?
* На кого схожа берізка ?(На дівчину)
Дерева дійсно
нагадують людей. У дерева стовбур – у людини тулуб, у дерева коріння – у людини
ноги, віти – то руки, верхівка – голова, листочки – волосся, кора – одяг.
5.
Продовження бесіди.
А чи можемо ми побачити сумне дерево, яке всі свої гілочки
до землі схиляє і наче плаче, то може верба?
А радісне урочисте
дерево можна побачити, вдивляючись в яблуні, клени. А що то за дерево, що
кожною своєю гілочкою до сонця, до неба
тягнеться? (Тополя)
А якщо уважніше
придивитися, то побачимо і хворе дерево, і самотнє, і чарівне дерево добра та
зла і зрозуміємо, що дерева як люди: у кожного свій вигляд, свій характер, свій
настрій.
У давні часи, один
японський філософ сказав «Щоб намалювати дерево – треба себе уявити деревом»
6.
Зупинка «Пантоміма» - «Уяви себе деревом»
Словами мімікою,
жестами розкажи про себе.
-
Кремезний дуб – велетень і богатир, цар лісу;
-
Пухнаста ялинка так і
простягає до тебе свої руки – віти;
-
Ніжна берізка…
-
Пишна калина…
-
Духмяна липа…
-
Тендітна акація…
-
Плакуча верба…
-
Веселий клен…
-
Струнка тополя…
(Діти показують пантоміми)
Мабуть
тепер вже зрозуміло, що
художник-пейзажист пропонує «переступити» через рамки і увійти в пейзаж, і
зрозуміти з ним його почуття від побаченого, захоплюватися куточком природи.
ІV. Практична діяльність
учнів
Давайте ж спробуємо пофантазувати
і намалювати фантастичний пейзаж.
Ми будемо працювати
з вами в пейзажному жанрі, фантастичній композиції.
Послідовність
виконання роботи
1.
Олівцем наноситься рисунок на папір.
2.
Губкою, змоченою у воді,
зволожуємо папір
3.
Прописується в кольорі
задній план.
4.
Наноситься колір на зображення поверхні землі
5.
Зображуються об’єкти, що знаходяться на передньому та
середньому планах.
6.
Виконується деталізація
об’єктів переднього плану (дерева, квіти, трава)
V. Підсумок уроку
1.
Перегляд дитячих малюнків
2.
Демонстрування дитячих робіт
3.
Діти по черзі кажуть що було цікавого на уроці. Чого вони навчилися?
VІ. Висновок. Завершення
уроку
Ось
ми з вами і потрапили в мальовничу країну «Фантазія». Бажаю всім багато-багато
безхмарних років життя, сповнених
радісним шелестом тільки веселих дерев.
Домашнє завдання:
Пофантазуйте та уявіть на яке явище природи, рослину чи тварину ви можете бути
схожі та намалюйте його.
Додаток "Словникова скринька"
Ж А Н Р И
|
НАТЮРМОРТ
|
ПОРТРЕТ
|
ПЕЙЗАЖ
|
АНІМАЛІСТИЧНИЙ
|
ІСТОРИЧНИЙ
|
ПОБУТОВИЙ
|
БАТАЛЬНИЙ
|