Урок
образотворчого мистецтва у 6 класі
Тема уроку: Імітація вишитого
рушника в українському народному стилі з використанням геометричних та
рослинних мотивів.
Мета уроку: прилучити
учнів до чистих джерел духовності українського народу; формувати патріотичні почуття дітей; поглиблювати розуміння учнями відображення ментальності
народу у витворах його ужиткового мистецтва; ознайомити
учнів з правічними символами українського ужиткового мистецтва; розвивати уміння учнів стилізувати різні форми оточуючого
світу. розвиток творчої фантазії, удосконалення навичок практичного
використання комп’ютерної графіки. сприяти поглибленню інтересу до предмета,
вихованню в дітей любові до прекрасного
Тип уроку: придбання нових
знань з практичним закріпленням урок з комп'ютерною
підтримкою;
Обладнання
уроку: комп’ютери,
таблиці з видами рушників, прислів’я та приказки про рушники, ілюстрації (узори
), музичний супровід, паперові квіти та листочки для оздоблення
паперового рушника.
Хід уроку
І. Організаційна
частина
Гостей
дорогих ми вітаємо щиро,
Вітаємо
з хлібом з любов’ю і миром.
Гостинно
запрошуємо всіх у чарівний світ народного мистецтва.
(звучить пісня про рушник)
ІІ. Пояснення
нового матеріалу
Багато символів має наша рідна Україна: вербу, червону калину, різноманітні
вишивки. Серед них – рушник – символ працелюбності нашого народу. Скільки він
промовляє до сердець кожного з нас.
Від
сивої давнини і до наших днів у радості і горі рушник є невід’ємний атрибут
нашого побуту. Вишитий рушник створював настрій, був взірцем людського
працелюбства.
Не було
в Україні оселі без рушника. У народі навіть існувало цілий ряд прислів’їв та
приказок про значення рушника в житті людини. Ось наприклад: «Хата без рушника
– що родина без дітей», «Рушник на кілочку – хата у
віночку», «На рушник стати – навік друга мати», «Не лінуйся, дівонько,
рушники вишивати, буде чим гостей шанувати»
·
Які пісні про вишивку ви знаєте?
·
Скажіть будь ласка, у вас вдома є вишиті
рушники?
·
А хто їх вишивав?
Тож
подякуємо сьогодні наших мамам, бабусям – невтомним трудівницям і майстриням,
які за своє життя так багато вишили рушників. (пісня «Материнський рушник»)
Призначення
рушника безмежне, але давайте визначимо, яку роль виконує вишитий рушник у
нашому житті. (Відповіді учнів)
Так,
рушник за призначенням мав і відповідну назву.
Види рушників:
Ø
подарунковий,
Ø
весільний,
Ø
плечовий,
Ø
покутник,
Ø
утирач,
Ø
стирач,
Ø
головний убір.
Яскраві багатобарвні
рушники Буковини.
·
Які тільки орнаменти і
візерунки не зустрінеш на українських рушниках!
·
Назвіть які орнаменти
переважали на буковинських вишиванках?
·
А які кольори ми можемо
побачити на карпатських рушниках?
Зверніть будь ласка на значення кольорів у вишивках.
Ось і на сьогоднішньому уроці кожен
виконає імітацію вишитого рушничка в українському народному стилі з використанням
геометричних та рослинних мотивів, і допоможе нам в цьому наш помічник –
комп’ютер і програма Paint.
ІІІ. Практична робота
Перед
тим, як приступити до створення власних рушничків, швиденько нагадаємо, що саме
ми будемо використовувати для виконання рушничка в програмі Paint.
Повторення
етапів та засобів виконання роботи;
1. Для того щоб
малювати використовуємо панель інструментів, яка знаходиться зліва у вікні і
палітру кольорів, яку можна змінити і підібрати потрібний колір.
2. Для
виконання орнаменту вибираємо масштаб більший ніж 200 відсотків. Меню вид
масштаб 800% і знову вид
масштаб показати
сітку.
3. Можна
скористатися командою меню для деяких деталей малюнка. Це такі команди як:
а) меню малюнок повернути зліва направо, зверху вниз
або під кутом;
б) малюнок або
фрагмент малюнка можна розтягнути по ширині і довжині;
в) фрагменти
можна копіювати.
4. Для виконання
малюнка використовуємо : олівець або пензлик. Пензлик можна вибрати круглий,
квадратний і в формі пера різних розмірів. Заливка заливає замкнутий простір
одним кольором.
5. Лишній елемент
ми можемо виділити і стерти кнопкою delete.
Виділяти можна як прямокутною так і довільною формою.
6. Якщо якась
команда не активна, то ми міняємо інструмент на інший.
Меню інструмент.
7. Якщо
щось не вдалося то ми маємо можливість відкорегувати наш малюнок, або взагалі
очистити поле: малюнок очистити.
Ще для корекції користуємось резинкою.
8. Створення
графічної композиції.
Під час
вишивання у давнину співали багато гарних ліричних пісень. Тягнеться нитка,
тягнеться пісня. А ми, будемо творити свої рушнички під звуки мелодійних українських
пісень.
(Звучать українські пісні)
Імітація вишитого рушничка в українському народному стилі з використанням
геометричних та рослинних мотивів виконується учнями самостійно за власною
уявою на основі переглянутих зразків народного мистецтва.
ІV. Узагальнення вивченого матеріалу.
Я бачу,
що ви всі створили гарні і неповторні рушнички, оздобили їх гарними
орнаментами. Але у нас залишився один рушничок не прикрашений орнаментом. Тож
давайте, пояснивши значення вашого рушничка, поділившись своїми враженнями від
виконаної роботи та від нашого сьогоднішнього уроку, ми його оздобимо і
прикрасимо квітами і листочками, які знаходяться у вас на столах.
·
Що ви хотіли передати своєю роботою?
·
Що для вас було цікавого?
V. Підведення підсумку уроку
Аналіз учнівських робіт.
Всі ви гарно попрацювали, досягли певних результатів Тож давайте визначимо
кращі роботи. Вони у нас виявилися у таких учнів ...
Думаю що цей урок залишиться у вашій пам’яті надовго. Бажаю вам ніколи не
зупинятися на досягнутому, розвивайте свої здібності та таланти, творіть красу
і даруйте її людям, і від цього ваша душа наповниться світлом.
І хочеться сказати такі слова:
Щоб вам радість,
щастя і любов
Вишиваним цвіли
рушником!
Пісня
«Хай добро вам завжди буде»
Етапи виконання
роботи:
1. Для того щоб
малювати використовуємо панель інструментів, яка знаходиться зліва у вікні і
палітру кольорів, яку можна змінити і підібрати подібний колір.
2. Для
виконання орнаменту вибираємо масштаб більший ніж 200 відсотків. Меню вид
масштаб 800% і знову вид
масштаб показати
сітку.
3. Можна
скористатися командою меню для деяких деталей малюнка. Це такі команди як:
а) меню малюнок повернути зліва направо, зверху вниз
або під кутом;
б) малюнок або
фрагмент малюнка можна розтягнути по ширині і довжині;
в) фрагменти
можна копіювати.
4. Для виконання
малюнка використовуємо: олівець або пензлик. Пензлик можна вибрати круглий,
квадратний і в формі пера різних розмірів. Заливка заливає замкнутий простір
одним кольором.
5. Лишній елемент
ми можемо виділити і стерти кнопкою delete.
Виділяти можна як прямокутною так і довільною формою.
6. Якщо якась
команда не активна, то ми міняємо інструмент на інший.
Меню інструмент.
7. Якщо
щось не вдалося то ми маємо можливість відкоригувати малюнок, або взагалі
очистити поле: малюнок очистити.
Ще для корекції користуємось резинкою.
8. Створення
графічної композиції.
·
Розміщення орнаментної
смужки «вишиванки».
·
Визначення ритму чергування
зображень, їх габаритні розміри.
·
Контурне рішення
декоративної композиції.