Тема уроку:
Морська далечінь
Мета уроку: ознайомитись з мистецтвознавчими термінами
пейзаж – марина, художник – мариніст; знати назви пейзажних творів та їх
авторів; формувати вміння передавати стан та колір води за допомогою відтінків
складного кольору. Розвивати спостережливість, творчу уяву; передавати стан
природи, враження від спостережень навколишнього світу; удосконалювати зорову
пам’ять, образне мислення, фантазію. Виховувати самостійність в роботі, бажання
створити прекрасне навколо себе.
Обладнання: зразки робіт, репродукції картин І. Айвазовського,
таблиці.
Хід уроку
I.
Організаційна частина.
II.
Актуалізація опорних знань.
1. Вправа «Мозковий штурм»
-
Жанр
образотворчого мистецтва, що зображує краєвиди – це………
( пейзаж)
-
Що
зображають у пейзажних творах?
-
Назвіть
основні та похідні кольори .(Основні – червоний, жовтий, синій; похідні –
зелений, фіолетовий, оранжевий).
-
Як
отримати похідні кольори з основних? (Шляхом змішування фарб).
ІІІ. Оголошення теми та завдань
уроку. Мотивація навчальної діяльності.
1.
Прослуховування
запису
«Шум моря». (Діти заплющують очі і уявляють, що вони на морському
узбережжі. Діляться своїми враженнями).
2.
Інтерактивна вправа «Магніт». (Діти добирають слова, які «притягує» це поняття)
3. Інтерактивна вправа «За і проти». (Діти обґрунтовують свою
позицію, наводять аргументи, підбивають підсумки) Технологія «Акваріум».
За
Можна відпочивати влітку
Я люблю плавати
Мені подобається кататися на пароплаві
У морі багато риби
Проти
Високі хвилі
Під час шторму можуть затонути кораблі
Можна отримати сонячні опіки.
ІV. Робота над темою уроку.
1.
Бесіда. Я
бачу, що ви багато знаєте про море, що море подарувало вам стільки приємних
вражень та спогадів. Хочу нагадати вам, що море це частина океану, яка заходить у сушу.
2.
Які моря
розташовуються на території України? (Діти розшифровують назви морів та
вказують на місце розташування)
3.
Сприймання
учнями творів мистецтва.
(Розгляд репродукцій картин І.К. Айвазовського)
-
Зараз ми
здійснимо подорож до картинної галереї І. К. Айвазовського.
-
Ваше
завдання: запам’ятати назви картин
художника, які сподобаються найбільше.
Перед вами репродукції картин
Івана Костянтиновича Айвазовського.
В історію мистецтва він увійшов, як видатний мариніст,
тобто художник, що малює морські пейзажі - марини. Художник неперевершено
передавав прозору товщу води, гойдання
хвиль, штормову піняву, світлі сонячні промені, що пробиваються крізь
товщу води.
-
Назви
яких картин ви запам’ятали?
4.
Словникова робота.
Марина – картина, на якій зображено морський
пейзаж.
Мариніст – художник, який пише морські пейзажі.
Порівняльна характеристика картин ( різний стан моря ).
5.
Перегляд
демонстраційного матеріалу. (З коментарем вчителя).
Фізкультхвилинка
(під музику)
«На морі»
Хвилі
бавляться та б'ються, Роблять хвильові рухи руками
Наче
неслухи-хлоп'ята.
перед собою, зліва направо і навпаки.
I
стрибають, і сміються:
Вітер
їм лоскоче п'яти. Стрибають.
Вгору,
вниз і знову вгору Руки
вниз — вгору, очима
Підганяє
дужий вітер. слідкують
за рухами.
Розгойдав
він ціле море — Розводять
руки в сторони,
Як
же хвилям не радіти! усміхаються.
6.
Послідовність виконання композиції.
Наше завдання – перетворити білий аркуш паперу на море.(
колір води, мазки характеру води )
Позначте тонкою прозорою лінією лінію горизонту.
Спочатку на аркуш паперу нанесіть хвилі.
Оживіть малюнок кольором. (Морські глибини – синім
кольором, хвилі – білою фарбою, сонце жовтою).
Техніка
безпеки з пензликом, олівцем.
7.
Практична
діяльність учнів.
V.
Підсумок уроку.
Виставка дитячих робіт «Вернісаж».
Саморефлексія. Декілька учнів доводять, що вони знають, вміють, цінують (на основі даного уроку).
Я, (учень, учениця)



про художника-мариніста І. К. Айвазовського



розташовувати
предмети на папері



природу рідного краю